Blogspot'a üye misiniz?

15 Ocak 2013 Salı

Peynir Çeşitleri
Ailecek peynir konusuna çok hassas olduğumuzdan uzun süredir ara verdiğim bloğuma peynir çeşitleriyle geri dönmek istedim.

Peynir cenneti Türkiye'nin batısından doğusuna hangi peynirin nerede üretildiği ve hangi şehirle özdeşleştiğine bir bakalım:

Kaşar Peyniri/Kırklareli: Kars,Erzurum, Muş gibi doğu illerinde ve Kırklareli,Edirne ve Tekirdağ gibi batı illerinde koyun sütünden üretilir.

Beyaz Peynir/Ezine: Türkiye'nin her yerinde üretilmesine rağmen ününü Çanakkale ilinin Ezine ilçesinden alır.

Mihaliç Peyniri/Balıkesir-Bursa: Oldukça tuzlu ve sert bir peynirdir.

Dil Peyniri/Bursa:  Yumuşak, tuzsuz ve tel tel ayrılan özelliğiyle benim favori peynirlerim arasındadır.

Teneke Tulumu/Ayvalık: Peynir hazırlandıktan sonra tenekelere basılarak, içerisine salamura ilave edilir ve soğuk hava depolarında bekletilir.

Çerkez Peyniri/Bolu: Ağızda lastik gibi bir tat bırakan bu peynir tuzsuz olması sebebiyle diyet yapanların sıkça tükettiği bir peynir çeşididir.

Minzi Peyniri/Trabzon: Lora benzeyen bu peynir, ahşap fıçılarda toprağa gömülerek hazırlandığı için rengi yeşil, tadı lordan farklıdır.

Tulum Peyniri/Erzincan: Eskiden peyniri uzun süre korumak için hayvan derisinden tulumlara basarlarmış. Bu yöntemle hala peynir üretiliyor.

Örgü Peyniri/Diyarbakır: Lezzetinin sırrı tuzlu suda kaynamasıdır. Dil peynirine benzer tadı.

Urfa Peyniri/Urfa: Yumruk büyüklüğünde ayrılan peynir, bezlerin içine topak olarak konularak süzülür ve küçük toplar halinde satılır.

Tel Civil Peyniri/Erzurum: Tuz oranı yüksek, tel tel yumuşak bir peynirdir.

Kafkas Gravyeri /Artvin: Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nde Rus etkisi altında üretilen peynirlerden biridir. Tat olarak Kars Gravyeri'ne benzese de delikli dokusu daha ince ve rengi daha sarıdır.

Gravyer Peyniri/Kars: Rus işgali altındayken ustalar tarafından üretilen bu peynir, İsviçre'nin emmental peynirine benzer. Ufak porsiyonlar halinde şarap yanında tüketilen birinci sınıf peynirlerden biridir. Kahvaltıda  önermiyorum ağır kaçar.

Otlu Peynir/Van: Peynire tadını yabanı sarımsak otu verir. Hazırlandıktan sonra toprak küplerde basılarak, kuru olarak ya da salamurada 2-3 ay dinlendirilmeye bırakılır. Yapımında turp sap ve yaprakları, taze kimyon, nane, defne, kekik, dereotu, lavanta, rezene, safran, sarımsak ve bazı çiçekler kullanılır.


Dünya Peynirleri

Hollanda
Edam: Yumuşak tereyağımsı bir tada sahiptir. Üzeri kırmızı bir balmumu tabaka ile sarılmıştr. Top şeklindedir.
Guda(Gouda): Tat olarak Edam ile yakındır. Taze olarak tüketilir. 1 yıl bekletilmesi ise daha güzel bir tat almanızı sağlar.

İtalya 
Ricotta: Yumuşak ve keskin olmayan bir tadı vardır. Özellikle cheesecake ve tiramisu yapımında kullanılır.
Parmesan: Çok sert bir dokusu vardır ve inek sütünden yapılır. Olgunlaşma süresi en za 2-3 yıldır.Olgunlaşanları rendeleyerek kullanılır.
Gorgonzola: İtalya'nın en meşhur mavi peyniridir.Üzerinde mavi ve yeşi lekeler vardır.
Mozzarella: Bizon sütünden yapılmaktadır. Ankcak günümüzde bizon sütüyle yapılanına nadir rastlanmaktadır. Hepimizin bildiği gibi yumuşak olanı pizzalarımızı süslemektedir.

Fransa
Kamamber: İnek sütünden üretilip, dışı beyaz bir küf florasıyla kaplıdır. Olgunlaştıkça yumuşaktan keskin bir tada gider.
Bri: İnek sütünden üretilir. Kremamsı, meyve aromalı yumuşak bir peynirdir.
Rokfor: Peynirlerin kralı olarak ifade edilen rokfor, koyun sütünden üretilir. Nemli ortamda olgunlaştırılan rokforun, olgunlaşmasına yakın rengi maviye döner. Sofra peyniri olarak da kullanılan rokfor, şarap ve salatalarda da harika bir lezzet kaynağıdır.

İsviçre
Emmenthal: Fındığa benzer kokulu ve tatlıdır. İnek sütünden üretilir.
Gravyer: Emental'e benzer.

Yunanistan
Feta: Koyun ve keçi sütünden yapılır. Keskin tuzlu bir tada sahip beyaz peynirdir.

Bazı İstatistikler:

En büyük peynir üreticisi: ABD,
En çok peynir ihraç eden ülke: Fransa,
En çok peynir ithal eden ülke: Almanya
En çok peynir tüketen ülke: Yunanistan

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails